Start » 2011 » Grudzień

Renowacja starych, cennych zdjęć

Renowacja starych, 100-letnich zdjęć na Boże Narodzenie

Bardzo ciekawa historia pewnego Starszego Pana… i renowacja powierzonych przez niego zdjęć.

Renowacja zdjęcia – niby zwykłe, kolejne zlecenie .  Szczególnie przed Świętami Bożego narodzenia klienci zlecają odnowienie starego zdjęcia, aby przy choince w rodzinnym gronie nacieszyć się jego widokiem. Gdy poznaję historię  zdjęcia i jego właściciela całe zlecenie zaczyna nabierać bardzo osobiestego charakteru. Tym razem właścicielem jest starszy Pan, który opowiedział mi swoją historię…

„Historia, którą wam opowiem nie jest wam znana, nie była nigdy piórem spisana…”
A jest bardzo ciekawa, bo zdjęcie, które ów Starszy Pan przyniósł mi do renowacji przedstawia jego ojca w mundurze wojska austriackiego.  On sam urodził się, gdy jego ojciec miał 60 lat.  Mój zlecenodawca miał 17 lat, gdy ostatni raz widział twarz swojego ojca przed śmiercią. Teraz sam jest starszym, eleganckim Panem…
Często zastanawiam się, jak to życie dziwnie się toczy, że jedni nie doceniają swoich ojców, którzy jeszcze żyją, nie chcą ich poznać, nie pytają o ich młodość i nie interesują się historią swojej rodziny. Ale są tażke ludzie, którym zależy na tym aby poznać swoje korzenie, aby dowiedzieć się możliwie najwięcej o historii swojego rodu, utrwalić ją dla potomności. „Mój” Starszy Pan napisał nawet książkę o historii swojego rodu, a zdjęcie, o którym piszę, jest jedynym które ma. Opowiadał mi, że szukał innych zdjęć na posterunkach policji i w archiwach parafialnych, ale bez skutku…

Ta renowacja była niezwykle trudna, bo zdjęcie, choć w dobrym stanie, to jednak ma swoje 100 lat, a upływu czasu nie da się zatrzymać i widać go także na fotografii. Była jednak także niesamowicie ekscytująca – świadomość, że jako pierwsza widzę wyraźnie twarz człowieka którego nikt nie widział od  dziesiątków lat i to, że mogę być przy tym, gdy syn widzi pierwszy raz twarz swojego ojca sprawiła mi ogromną satysfakcję.

Kilka fotografii ze świątecznego Zakopanego.

zakopane-boze-narodzenie

Wystarczy wyjść na ulicę i wokół widać świąteczne ozdoby.
Jedyną rzeczą, której na razie brakuje to… ŚNIEG! A na naszej stronie internetowej sypie białymi płatkami.
Fotografia analogowa ma w sobie pewien czar- temu nie da się zaprzeczyć. Stary, dobry Zenit i obiektyw 44mm – trzy ujęcia – klasyka -nic nie zastąpi rozpiętości tonalnej filmu!Piękne szczegóły w światłach i cieniach… No i śnieg! (Film zeskanowany w mojej pracowni, obróbka Photoshop.)
Zdjęcia zrobione w Zakopanym w styczniu 2011r.(widok z Gubałówki)

Renowacja fotografii i prezenty pod choinkę

komunia-renowacja-rekonstukcja-fotografii-Katowice

Czy zastanawiacie się może nad prezentami na Święta dla waszych najbliższych?

Nowa młodość starych zdjęć… renowacja fotografii…

A myślałam, że to tylko ja mam problem, żeby trafić w gusta moich najbliższych.  Ostatnio zwiozłam do siebie wszystkie stare zdjęcia od moich rodziców i planuję zrobienie fotoksięgi z opisami  i historiami. Oczywiście wszystkie zdjęcia przejdą  gruntowną renowację.

Mam jeszcze jeden wspaniały pomysł nie tylko na Boże Narodzenie: Zrobienie drzewa genealogicznego z fotografiami moich przodków. To będzie coś!

Swoją drogą renowacja fotografii jest niezwykle fascynująca… W kolejnym wpisie opowiem wam o pewnym starszym Panu i jego zdjęciu.. A historia ta jest niezwykła, tak jak niezwykłe jest życie każdego zwykłego człowieka.

Fotograf ślubny – kilka słów o asystencie i programie Photoshop

Photoshop w fotografii ślubnej

Przy wyborze fotografa ślubnego warto zwrócić uwagę na to,  czy pracuje sam, czy jest możliwość  z asystentem. Kwestia ważna, bo zależy od niej doświetlenie fotografowanej sceny.

Światło – bez niego jesteśmy ślepi…

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że gdyby nie było światła to niepotrzebne byłyby nam oczy? Fotograf bez światła to jak człowiek bez możliwości widzenia. Ale co to wszystko ma wspólnego z asystentem?? Dobry asystent jest tajną bronią fotografa – asystent to ten, kto nosi ze sobą światło. Nosi je w różnej postaci: odbłyśnika (tzw. blendy) czy dodatkowej lampy błyskowej. Jedno jest pewne: bez niego bardzo trudno zrobić dobre zdjęcia, choć jest to możliwe z użyciem Photoshopa.

Photoshop to wspaniałe narzędzie – jako fotograf także z niego korzystam. Mam tę przyjemność pracować na Photoshopie CS5. I ktoś, kto zna go dobrze może uzyskać nim niesamowite efekty. Rodzi się tylko pytanie, czy to dalej jest fotografia, czy raczej grafika komputerowa?

Mogę powiedzieć za siebie, że moją pasją jest FOTOGRAFIA, a nie fotograficzna grafika komputerowa.

Ślubna sesja plenerowa… jakie miejsce wybrać?

portfolio-male23

Gdy minie wzruszenie ślubu i odeśpicie już wesele, przychodzi czas, aby umówić się na sesję plenerową. Teraz można się rozluźnić, uruchomić fantazję i … popstrykać ciekawe zdjęcia.

Pierwsze, często zadawane pytanie jeśli chodzi o plener, to w jakim miejscu ma się on odbywać. Możliwości są praktycznie nieograniczone – nawet deszcz jest przeszkodą do przeskoczenia.

Wszystko zależy od inwencji twórczej. Jedne pary decydują się na klasykę – uwielbiają dworki pałace i kameralne altanki w parkach. Inne pary – wręcz przeciwnie: najlepiej czują się w klimacie miejskim czy industrialnym.Tak więc wszelkiego typu zardzewiałe konstrukcje czy nowoczesne, stalowe powierzchnie, błyszczące jak lustro wydają się być ich żywiołem – światem, w którym widzą zdjęcia swojego życia.

Ciekawą wydaje się propozycja sesji typu „trash the dress” – czyli „zniszczyć suknię”. Szczególnie sesje w których poświęcamy suknię na rzecz wyjątkowo uroczych zdjęć w wodzie – na brzegu plaży czy… w basenie – bo i takie propozycje mają pary młode.

Bobasek, dzieciaczek, a niedługo… dorosły mężczyzna – czyli o tym, jak upływa czas.

Fotografia rodzinna i dziecięca

Czas… Nie wydaje się wam, że czasem stoi w miejscu? Z tego wrażenia wyprowadzają szybko dzieci, które rosną szybciej, niż chcielibyśmy. Niesamowite jest, gdy odwiedzam moją kuzynkę raz na jakiś czas i widzę, jak jej trzy dziewczynki rosną jak na drożdżach. Przecież dopiero były takie malutkie! Jedyną rzeczą, która jest w stanie zatrzymać czas to… fotografie.

Są jak przylepione, żółte karteczki do naszego życia – oznaczają jacy kiedyś byliśmy i zapowiadają, że gdy upłynie czas na pewno się zmienimy… Bobaski, dzieciaczki, a niedługo piękne latorośle swoich rodziców.

Glamour znaczy piękna – kobieca sesja zdjęciowa

Sesja glamour Katowice.

Piękno kobiety… Bóg wiedział co robi stwarzając tak wspaniałą istotę. Ciekawe, że sesje glamour kojarzą się raczej z niecenzuralnymi zdjęciami niż takimi, które ukazują przede wszystkim duszę kobiety.

Delikatność i dyskrecja to pragnienie każdej kobiety…

Pewnie mnie, jako kobiecie, łatwiej przychodzi dopatrywać się w ludziach czegoś więcej niż tylko ich ciała. Często widzę zdjęcia krzywdzące kobiety – na bilbordach, reklamach, czy kobiecych magazynach – odwracam się od nich, aby nie utrwaliły się w mojej głowie.
Największym pragnieniem Pań, którym robiłam zdjęcia była dyskrecja i delikatność. I choć ukazanie jej jest niełatwą sprawą, to zawsze pojawia się ta kwestia w rozmowach prowadzonych przy podpisywaniu umowy.
Jedynie ktoś, kto chce widzieć dobro w człowieku może zrobić zdjęcia, które będą zachwycać tajemniczością spojrzenia i ulotną delikatnością wnętrza kobiety.

Reportaż ślubny – Jak sprawić, by był udany.

Ciekawy reportaż ślubny

Co zrobić, aby reportaż ślubny był udany? Jedynym rozwiązaniem jest… wynajęcie dobrego fotografa ślubnego.

Ale jak sprawdzić czy fotograf jest dobry? Co to w ogóle znaczy „dobry fotograf ślubny”? Dobry – to znaczy jaki?

Jedna z par młodych, której robiłam zdjęcia ślubne powiedziała mi kiedyś: „zrób wszystko, aby było widać emocje”. Właśnie. Emocje. To kryterium, którym kierują się pary ślubne wybierając fotografa. Jeśli patrząc na zdjęcia budzi się w tobie zainteresowanie, chęć obejrzenia ich raz jeszcze, znaczy to, że fotograf stanął na wysokości zadania.

Na początku była… sesja narzeczeńska.

Na początku była... Sesja narzeczeńska.

Pamiętam naszą pierwszą sesję narzeczeńską – nie wiem kto bardziej był zestresowany – ja czy moja piękna Para narzeczeńska! Teraz wspominam to z uśmiecham na ustach, i choć rezulatat był świetny, to patrząc z perspektywy czasu widzę, jak wspaniałą rzeczą jest taka sesja na kilka tygodni przed ślubem. Znajomość, która rodzi się wówaczas między fotografem a Parą Młodą owocuje później doskonałą współpracą podczas reportażu ślubnego. 

Więź pomiędzy Parą młodą, a fotografem najlepiej kształtuje się na sesji nrzeczeńskiej…
Bez tej relacji trudno jest zrobić dobry reportaż ślubny, dlatego troszcząc się o jakość zdjęć ślubnych robię sesję narzeczeńską gratis.

Każde zlecenie jest przecież nie tylko usługą, ale także poznawaniem nowych, wspaniałych ludzi, którzy stoją na progu nowego, wspólnego życia.