Renowacja fotografii

Stare fotografie mają niepowtarzalny urok jedynie wówczas, gdy ich stan pozwala na podziwianie treści. Z biegiem lat fotografie zmieniają swój kolor, blakną lub zostają zaatakowane przez pleśń. W takich sytuacjach na pomoc można wezwać współczesną technikę i odrestaurować je odzyskując ich piękno i czar. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, bo w przypadku starych fotografii każdy miesiąc zwlekania oznacza więcej problemów z renowacją.


Przykład renowacji
starych zdjęć (ok. 100 lat).
Zdjęcie pierwsze:usunięcie faktury i licznych przetarć powierzchniowych, odzyskanie koloru czerni i bieli, przesunięcie elementów obrazu
Zdjęcie drugie: usunięcie licznych zabrudzeń powierzchniowych – bardzo obszernych i punktowych, zmniejszenie ziarnistości zdjęcia, poprawa kontrastu ogólnego i lokalnego, rekonstrukcja napisu na tekturce.


Top

RENOWACJA ZDJĘĆ to prawie zawsze związana ze zdjęciem historia…

Gdy poznaję historię zdjęcia i jego właściciela cała renowacja zaczyna nabierać bardzo osobiestego charakteru. Tym razem właścicielem jest starszy Pan, który opowiedział mi swoją historię…
“Historia, którą wam opowiem nie jest wam znana, nie była nigdy piórem spisana…”- To słowa, którymi rozpoczął swoją książkę pt. „Historia rodu”.
A jest ona bardzo ciekawa, bo zdjęcie, które ów Starszy Pan przyniósł mi do renowacji przedstawia jego ojca w mundurze wojska austriackiego. On sam urodził się, gdy jego ojciec miał 60 lat. Mój zlecenodawca miał 17 lat, gdy ostatni raz widział twarz swojego ojca przed śmiercią. Teraz sam jest starszym, eleganckim Panem…

Często zastanawiam się, jak to życie dziwnie się toczy, że jedni nie doceniają swoich ojców, którzy jeszcze żyją, nie chcą ich poznać, nie pytają o ich młodość i nie interesują się historią swojej rodziny. Ale są tażke ludzie, którym zależy na tym aby poznać swoje korzenie, aby dowiedzieć się możliwie najwięcej o historii swojego rodu, utrwalić ją dla potomności. “Mój” Starszy Pan napisał nawet książkę o historii swojego rodu, a zdjęcie, o którym piszę, jest jedynym które ma. Opowiadał mi, że szukał innych zdjęć na posterunkach policji i w archiwach parafialnych, ale bez skutku…

Ta renowacja była niezwykle trudna, bo zdjęcie, choć w dobrym stanie, to jednak ma swoje 100 lat, a upływu czasu nie da się zatrzymać i widać go także na fotografii. Była jednak także niesamowicie ekscytująca – świadomość, że jako pierwsza widzę wyraźnie twarz człowieka którego nikt nie widział od  dziesiątków lat i to, że mogę być przy tym, gdy syn widzi pierwszy raz twarz swojego ojca sprawiła mi ogromną satysfakcję.
Renowacja 100-letniego zdjęcia
Top

Renowacja starych dokumentów
Renowacja przywróciła pierwotny stan dokumentu.
Dokument umieszczony był w ramie na zwykłej, zawierającej kwas tekturze, która spowodowała jego odbarwienie, wyblaknięcie kolorów i podpisów wykonanych atramentem.
Top


Rekonstrukcja zdjęcia przyklejonego do szkła.
Lico fotografii przyklejone do szybki, która została rozbita. Wilgoć przedostająca się poprzez pęknięcia spowodowała rozwój pleśni na powierzchni zdjęcia. Po zeskanowaniu fotografii za szybą, została ona zdjęta i wykonany ponowny skan. Poprzez łączenie elementów obrazu i dostosowywanie jasności udało się uzyskać efekt widoczny na przykładzie.

Top

Odtworzenie zniszczonego fragmentu zdjęcia. Rekonstrukcja oderwanej części zdjęcia, poprawa kontrastu globalnego, usunięcie drobnych zabrudzeń powierzchni zdjęcia.

Photoshop to wspaniałe narzędzie, za jego pomocą można odnowić zdjęcia z

  • uszkodzonymi brzegami
  • zalane różnymi płynami (herbatą, kawą, sokiem itp.)
  • popisane długopisem, atramentem, tuszem
  • porysowane kredkami, pisakami
  • wyblakłe i spłowiałe
  • posiadające odbarwienia (zażółcone, zaczerwienione, fioletowe)
  • pozaginane, rozdarte, przełamane
  • popękaną łuszczącą sie powierzchnią
  • widoczna pod światło, odblaskowa powłoka na ciemnych częściach zdjęcia (jest to wytrącające się na powierzchnię zdjęcia srebro, które bezpowrotnie niszczy zdjęcie)

Top

Nowe spojrzenie na zdjęcia z uroczystości. Często zdarza się  zdjęcie, na którym wygląda się korzystnie, ale są elementy, które przeszkadzają. Można poprawić i takie zdjęcia: usunąć zbędne przedmioty, przekadrowanie zdjeć, aby wyglądały korzystnie, zmianę kolorytyki (czarno-białe, sepia, vintage, stylizacja wg życzenia klienta).
Tutaj: stylizacja VINTAGE, przesunięcie elementów zdjęcia, usunięcie niepotrzebnych przedmiotów tła

Top

Zdjęcie pierwsze: koloryzacja całkowita zdjęcia.
Zdjęcie drugie: usunięcie elementów tła, które odwracają uwagę oglądającego, poprawa naświetlenia twarzy i kontrastu zdjęcia. 

Top

Top